Beğen - Paylaş

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Sağlıklı Çay - "Yeşil Çay"

Yeşil  Çay;  Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen bir çaydır. Yeşil Çay, siyah çayla aynı bitkiden “Camellia Sinensis”ten elde edilmesine rağmen, aralarındaki tek farklılık işleme tekniğinden kaynaklanır. Yeşil çayın yaprakları, siyah çaya göre çok daha az işlem görür. Yeşil çay bitkisinin yaprakları taze ve yeşil rengini kaybetmez. Siyah çay bir oksidasyona maruz kalırken, yeşil çay oksidasyona maruz kalmaz ve içerisindeki antioksidan maddelerin azalmasına karşı korunmuş olur. Her iki çayda da kafein bulunur ancak yeşil çaydaki kafein oranı daha düşüktür. Her iki çayın da antioksidan özellikleri vardır, fakat daha az işlem gördüğü için yeşil çaydaki antioksidan miktarı daha fazladır.

 

Kökeni Çin’e dayanan yeşil çay bitkisinin içerdiği yüksek orandaki polifenoller ve bünyesinde bulundurduğu antioksidan maddeler sayesinde pek çok hastalığı önlemede yardımcı olduğu bilimsel araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Temel aktif maddesi kafein olan bitkinin ayrıca vitamin ve mineraller, esansiyal yağ ve bunlara ilaveten 300’e yakın madde daha içerdiği anlaşılmıştır. 4000 yıldır Çin’de tıbbî amaçlarla kullanılmaktadır. Baş ağrısı, vücut ağrıları, hazımsızlık, depresyon, immun sistem destekleyicisi, toksinleri uzaklaştırıcı, enerji verici ve yaşam uzatıcı olarak kullanılmaktadır.

Yeşil çay üretiminde kullanılan en yaygın yöntem, taze toplanmış yaprakların buharla muamele edilip fermantasyon tehlikesinden uzaklaştırılarak kurutulmasıdır. Dikkatli ve bilinçli bir kurutma ile gerçekleştirilen bu doğal koruma yöntemi sayesinde, taze bitkinin içerdiği yararlı bileşikler değişikliğe uğratılmadan korunmaktadır.

Yeşil Çayın İçindeki Etken Maddeler: Kateşinler, epigallokateşin gallat (EGCG) gibi flavonoidler, polifenoller vardır. E vitamini açısından zengindir. Yeşil çayda krom, manganez, selenyum ve çinko gibi ve bazı phytochemical bileşikler, karotenoidler, tokoferol, askorbik asit (C vitamini), mineraller bulunur. Güçlü bir antioksidandır.

Yeşil çay tüketimi, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve son zamanlarda çok gündemde olan gripten korunmada bir hayli artmıştır. Bilim adamları, yeşil çayı fazlaca tüketen insanlarda neden kanser vakalarının daha az meydana geldiğini şimdi daha iyi anlayabildiklerini belirterek, yeşil çayın içinde bulunan EGCG ve EGC gibi maddelerin, sigara ile ilişkili kanser riskine karşı da etkili olduğunu belirtmişlerdir. EGCG maddelerinin brokoli, lahana, üzüm ve kırmızı şarapta bulunan flavonoid maddelerin değişik türü olduğu bilinmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalarda, flavonoid maddelerin kansere karşı etkili olduğu gözlenmiştir. Bilim adamları, yeşil çayın romatizmal arterit ve kolesterole karşı da etkili olduğunu, kanser üzerindeki etkisinin ise yeni araştırmada yeni bir sürprizi ortaya koyduğunu açıklamışlardır.

Yeni araştırmada uzmanlar, yeşil çayın içindeki maddelerin AH (aryl hydrocarbon) molekülünün aktivitesini önleyerek, sigara dumanı ve dioxinin ortaya koyduğu toksin etkiyi yok edebildiğini belirlediler. Bir molekül olarak bilinen AH reseptörünün, bazı genlerin değişerek zararlı hale gelmesi üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Antikanserojen etkisi bilinen yeşil çayın AH reseptörü üzerinde etkili olduğu şimdiye kadar bilinmiyordu. Dr. Thomas Gasiewicz, yeşil çayın içerdiği maddelerle bilindiğinden daha farklı olarak kansere karşı etkili bulunduğunun saptandığını açıklamıştır.

Yeşil çayın diğer faydalarını maddeler halinde özetleyebiliriz:

·  Kan basıncını dengede tutar: Kan basıncı tansiyonumuzu belirler. Günde en az yarım fincan yeşil çay tüketerek tansiyon hastalıklarından daha fazla korunmuş olursunuz.  Yeşil çaydaki antioksidan maddeler damarlarınızın daralmasını önler, bu sayede yüksek kan basıncından korunursunuz.

·  Kanserden korunmanıza yardımcı olur: Yeşil çayın içinde polifenol bulunur. Bu madde bir antioksidan çeşididir. Bu madde sayesinde kanser hücrelerinin vücudumuzdan atılmasını sağlar. Birçok araştırma sonucuna göre düzenli yeşil çay tüketiminin barsak, meme, prostat ve mide kanseri tehlikesini azalttığı varsayılmıştır. Sigara dumanında potansiyel kanser yapıcı madde olan NNK, akciğer kanserine neden olmakta, Yeşil çayın bu hastalığa karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hayri Çoşkun, yeşil çayın yemek borusu kanserini erkeklerde %57, kadınlarda %60 oranında önlediğini söylemektedir.

·  Hafızayı canlandırır: Yeşil çay hafızayla ilgili sorunları önler. Yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırmada, yeşil çay içenlerin, içmeyenlere oranla daha az zihinsel gerileme ve idrak kabiliyeti sorunları yaşadığı gözlemlenmiştir. Bunun nedeni,  yeşil çayın barındırdığı antioksidanların, vücudumuzda bulunan serbest radikallerin atılmasına yardımcı olması ve beynimizdeki sinir hücrelerine ekstra bir koruma sağlamasıdır. Günde 2 fincan yeşil çay içmek bizi Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklara karşı koruyacaktır.

·  Kilo vermeye yardımcı olur: İçerdiği maddeler kan dolaşımının hızlanmasını sağladığı için fazladan aldığınız her kalori de yeşil çay sayesinde daha hızlı yakılır ve vücuttan atılır. Aynı zamanda ideal kilonuzu korumanıza da yardımcı olur.

·  Cilt sorunlarını giderir: Yeşil çay cildinizi güneşten koruyarak cilt kanserini önleyen maddeler içerir. Ultraviyole ışınlarının deride kanser ve buruşukluklara neden olduğu bilinmektedir. Yeşil çayın ise bu tür deri hastalıklarını koruyucu özelliği vardır.  Güneşe çıkmadan önce yeşil çaya batırılmış pamuğu cildinize sürebilirsiniz. Cildi nemlendirir. Ayrıca göz altı morlukları, tıbbî önemi olmayan ufak sıyrıklar, ısırıklar, kesikler ve hafif yanık gibi sorunlarda yine aynı şekilde yeşil çaya batırılmış pamuğu sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Yeşil çayın kaşınma ve şişliklere karşı doğal antiseptik gücünden faydalanabilirsiniz.

·  Gençliğini korumanıza yardımcı olur: Damarlarınızı koruyan yeşil çay, bu sayede sizin tüm  vücudunuzu yılların getirdiği olumsuz etkilere karşı da korur. Kan damarlarındaki sorunlar felç ve kalp krizi riskini yükseltir. Bu da vücudunuzun yorulmasına ve enerjinizin tükenmesine sebep olur ve sizi vaktinden önce yaşlandırır. Ama günde içeceğiniz 1-2  fincan yeşil çay, sizin yaşlılığa karşı sigorta poliçenizdir. Kolesterol ve yağın vücut tarafından emilimini önler.

·  Şeker hastalığında yardımcı olur: Yeşil çay özü, diyabet oluşumunun engellenmesine yardımcı olur ve bir kez oluştuktan sonra ilerlemesini yavaşlatır. Bir çalışmada, araştırmacılar diyabet olmaları için üzerlerinde genetik mühendisliği uygulanmış fareleri yeşil çay özü ile beslediler. Yeşil çay hülasası ile takviyeli diyet uygulanan fareler, beklenen sürede diyabeti geliştirmediler.

Dahası;

·Yeşil çay HDL (iyi kolesterol) seviyesini yükseltirken, LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürerek kolesterol dengesinin kurulmasına yardımcı olur.

· İçerdiği polifenoller (EGCg) ( Epigallocatechin gallate-epigallokateşin gallat) sayesinde, yağların vücutta depolanmadan atılmasına ve kilo vermenize yardım eder.

· Yeşil çay bağırsaklardaki arzu edilen (faydalı) bakterilerin seviyesinin yükseltilmesine ve sindirim sistemine yardımcı olur.

· Antioksidan ve yaşlanma etkilerini geciktirici (anti-aging) özelliğe sahiptir.· Sigara kullanımının toksik etkisini azaltıcı etkisi vardır.

· İçeriğindeki EGCg sayesinde, kanser hücrelerinin gelişmesini önleyici etkiye sahiptir.

· Yeşil çay tümörleri küçültebilir.· Ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olur.· Kan damarlarını güçlendirir.

· Kan şekerinin düşürülmesine yardım eder.· İçerdiği yüksek orandaki florür nedeniyle, diş çürümelerinin önlenmesine yardımcıdır.· Anti enflamatuar ve hücre yenileyici özelliği vardır.

· Artero-skleroz (Damar sertliği) riskini azaltır.· Damar sertliğine karşı koruyucu ve kılcal damarları büzerek ödem oluşmasını önleyici etkisi vardır.

· Migreni hafifletici etkisi vardır.· Virüslere karşı vücut direncini arttırmaktadır.. Tiroid fonksiyonlarının düzenlenmesinde olumlu bir etkiye sahiptir.

. Sürekli kullanımı, romatizmal hastalıkların tedavisinde faydalıdır.

. İdrar artırıcı ve toksinleri vücuttan uzaklaştırıcı özelliğe sahiptir.. Yeşil çaydan elde edilen kremler, akne tedavisinde kullanılmaktadır.

. Kateşin, yeşil çay hülasasındaki aktif madde, viral hepatit tedavisinde yardımcı olmaktadır. Bir çalışma, yeşil çay içen kişilerin karaciğer rahatsızlığı geçirme olasılığının içmeyen kişilere oranla daha az olduğunu bulmuştur.

Nasıl İçilir?

Yeşil çayın “demleme felsefesi” ülke ve geleneklere göre farklılıklar gösterse de, bu mucize bitkiden en üst düzeyde yararlanmak için 80 derecede ısıtılmış su kullanılması önerilir. Demleme süresi, kafein miktarını belirler. Bir fincan (170 ml.) yeşil çayda ortalama 78 mg. kafein bulunur. 6-7 fincan ile alınacak ortalama 470-550 mg.’lık kafein miktarının gece uykularını etkilememesi için, yeşil çayın ilk 30-40 saniye içinde elde edilen demini döküp yeniden su ilave ederek demlemekte fayda vardır.

Uzmanların uyarısı: Yeşil çayın bir-iki günde etki göstermediği içiminin alışkanlık haline getirilmesi ve her gün 2 gram içilmesi gerektiği belirtilmektedir.

- 2 gr. Yeşil çay 200 ml., (normal su bardağı)  bir bardak içersine konulup üzeri kaynar su ile doldurulur. Bardağın ağzı bir kapak ile kapatılıp beş dakika beklenir ve daha sonra içilir. Aynı çay üzerine üç, dört kez kaynar su ilave edilerek gün boyu içime devam edilir.

-Tatlandırılmadan içilmesi tavsiye olunur. Şeker yerine bal konulabilir. Ayrıca çayınıza nane ya da zencefil ekleyebilirsiniz. Yemeğin üstüne yeşil çay içmeyiniz. Sabah aç karına ve yatmadan önce aç karına içerseniz çok faydalıdır.

Yeşil çayı günde kaç fincan içmeliyiz?

-  Hiç içmeyenler günde bir fincan içmelidir.

-  En mantıklısı günde 2-3 fincan içilmesidir.

-  5 fincandan fazlası size zarar verebilir. 

*Yeşil çay asla çok sıcak içilmemelidir.

*Yeşil çayın içinde kafein olmasından dolayı çok içilmesi uykusuzluk gibi sorunlara neden olabilir.

*Yeşil çay, folik asitin yararlarını olumsuz yönde etkileyebileceğinden hamilelerin kullanmaması gerektiğini belirten uyarılar vardır.

*Süt veren anneler yeşil çayı fazla tüketirlerse, içeriğindeki kafeinden dolayı bebeğin uyku düzeni olumsuz etkilenir.

Güçlü bir antioksidan olan ve içerisindeki mükemmel bileşenlerle Rabbimizin bize sunduğu armağanlardan biri olan bu çay ile sağlıklı bir yaşam sürdürmek temennisi ile…

Sıhhatle ve sevgiyle kalın…   

Sağlıklı Çay - "Yeşil Çay"

Nazan Başoğul - Tabiat Eczanesinden Reçeteler