Beğen - Paylaş

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Bitkilerle Saç Bakımı

Saçların Ağarmasını Geciktirmek:

-         Gül yaprakları yıkandıktan sonra güneş altında temiz bir zemine serilerek kurutulur. Kurutulan yaprakların yakılmasından elde edilen küle, lapa kıvamına gelinceye kadar badem yağı ilave edilerek yoğrulur. Saçlar hazırlanan gül lapası ile haftada bir ovularak yıkanır.

      -    Yeşil ceviz kabukları, çaylı suda yarım saat süreyle kaynatılır. Süzülerek elde edilen                         sıvıya, badem yağı ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanan bu karışımla saçlar gün aşırı yıkanır.

 

      -    Kına yaprakları kurutulduktan sonra un haline getirilir. Hazırlanan kına unu, 15 dakika süreyle suda kaynatılır ve ince bir tülbentten süzülür. Elde edilen posadan yatmadan önce saçlara sürülür.

Saçı Koyulaştırmak İçin Adaçayı Saç Boyası:

           Bir avuç adaçayı yaprağının 1 litre suda haşlamasını hazırlayın. 2 saat demleyin, süzün.     Saça dökün ve yarım saat bekletin, sonra durulayıp uzaklaştırın. Büzücü özelliklerinden dolayı ada çayı, yüz buharları ve maskelerinde de kullanılır.

Saçların Çabuk Uzamasını Sağlamak :

-         Sinameki ve civanperçemi, dövülmüş nar kabukları ile birlikte suda yarım saat süreyle kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvıya, losyon kıvamına gelinceye kadar çırpılmış yumurta ilave edilerek susam yağı ile birlikte karıştırılır. Hazırlanan losyonla saçlar sık sık yıkanır.

-         İnce bir tülbentte sıkılarak elde edilen karadut usaresi, bulamaç haline gelinceye kadar yumurta ve susam yağı ile birlikte çırpıldıktan sonra beş dakika süreyle ısıtılır. Hazırlanan bulamaçla saçlar gün aşırı yıkanır.

-         Rendelenmiş turp, suda yarım saat süreyle pişirildikten sonra süzülür. Elde edilen sıvıya yumurta sarısı ilave edilerek bulamaç haline gelinceye kadar çırpılır. Hazırlanan bulamaçla saçlar sık sık ovularak yıkanır.

Saç Dökülmesini Önlemek:

-         Kurutulmuş meneviş yaprakları dövülüp ezildikten sonra, kına ile birlikte 20 dakika süreyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvıdan bir miktar banyo suyuna ilave edilerek, gün aşırı saçlar hazırlanan bu karışımla yıkanır.

-         Sarımsak dövülüp ezildikten sonra sirkeli suda 10 dakika süreyle hafif ateşte pişirilir.  Saçlar bu karışımla sık sık yıkanarak taranır.

-         Kurtulmuş fındık kabuklarının yakılmasından elde edilen küller, badem yağı ile karıştırılarak yoğrulur. Hazırlanan karışıma, şampuan kıvamına gelinceye kadar sirke ilave edilerek çırpılır. Saçların dökülmesini önlemek için baş, hazırlanan bu karışımla sık sık yıkanır.

Saçların Gür Çıkmasını Sağlamak:

-         Ihlamur, 20 dakika süreyle suda demlenir. Süzülerek elde edilen sıvıya, bir tutam kına tozu ilave edilerek şampuan kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan bu karışımla saçlar sık sık yıkanarak taranır.

-         Kişniş ve hatmi kökleri, demlenmiş çay suyunda yarım saat süreyle kaynatılır. Sıkılarak elde edilen karışım bir kavanoza doldurularak bir gün dinlendirilerek tekrar süzülür. Hazırlanan bu karışımla saçlar sık sık yıkanır.

-         Erguvan ağacının yakılmasından elde edilen külleri elendikten sonra turp suyu ile birlikte 20 dakika süre ile kaynatılır. Süzülerek elde edilen karışımla saçlar sık sık yıkanarak taranır.

 Saçların Kepeklenmesini Önlemek:

-         Kenger otunun kökleri dövülüp ezildikten sonra sirkeli suda 20 dakika süre ile kaynatılır. Sıkılarak elde edilen sıvıya, şampuan kıvamına gelene kadar kestane kabuğu külü ilave edilerek gül yağı ile çırpılır. Hazırlanan bu şampuanla saçlar yıkanır.

-         Yakılarak elde edilen kestane kabuğu külüne, şampuan kıvamına gelene kadar ezilmiş kereviz posası ilave edilerek gül yağı ile çırpılır. Hazırlanan şampuanla saçlar günaşırı yıkanır.

-         Kedi otunun saçakları, sirkeli suda 15 dakika süreyle kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı bir kavanoza doldurularak serin bir yerde 24 saat dinlendirilir. Tekrar süzülerek bu sıvıyla saçlar günaşırı yıkanır.

Saçları Kuvvetlendirmek:

-         Hamame otunun kök ve yaprakları, demlenmiş çay suyunda yarım saat süreyle kaynatılır. Sıkılarak elde edilen sıvıya, şampuan kıvamına gelene kadar yumurta sarısı ilave edilerek pamuk yağı ile çırpılır. Hazırlanan şampuanla saçlar günaşırı yıkanır.

-         Dalından toplanan karadullar, demlenmiş çay suyunda 10 dakika süreyle kaynatılır. Sıkılarak elde edilen sıvıya, şampuan kıvamına gelinceye kadar yumurta sarısı ilave edilerek pamuk yağı ile çırpılır. Hazırlanan bu şampuanla yatmadan önce saç banyosu yapılır.

-         Gelincik yaprakları, tohumları ile birlikte 20 dakika süre ile suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvıya, şampuan kıvamına gelinceye kadar yumurta akı ilave edilerek pamuk yağı ile çırpılır. Hazırlanan bu şampuanla saçlar sık sık yıkanır.

Saçların Parlamasını Sağlamak:

-         Rendelenmiş yeşil ceviz kabukları, pazı yapraklarıyla birlikte yarım saat süreyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvıya, şampuan kıvamına gelinceye kadar yumurta sarısı ilave edilerek limon suyu ile çırpılır. Tedavi süresince, hazırlanan bu şampuan ile saçlar yatmadan önce yıkanır.

-         Badem yağına, şampuan kıvamına gelinceye kadar yumurta sarısı ilave edilerek limon suyu ile çırpılır. Hazırlanan şampuan ile saçlar gün aşırı yıkanır.

-         Sinameki bitkisinin kökleri suda yarım saat süreyle kaynatılır. Sıkılarak elde edilen sıvıya, şampuan kıvamına gelinceye kadar yumurta akı ilave edilerek susam yağı ile çırpılır. Hazırlanan şampuanla saçlar sık sık yıkanır.

Sarışınlar İçin Limonlu Saç Boyası:

-         Süzülmüş 2 limonun suyu ile eşit miktarda sıcak su kullanın.15 dakika bekleyin ve eğer mümkün ise güneşte oturun. Sonra durulayıp uzaklaştırın. Limon ve diğer asitli meyvelerin özsuları büzücü ve asit özellikleri nedeni ile sıklıkla kozmetik malzemelere katılırlar. Sarı renk verir.

Sarışınlar İçin Papatya Çiçeği Saç Boyası:

-         ½ avuç papatya çiçeğini 1 litre suda haşlayın. Ilındıktan sonra tekrar tekrar saça dökün. 15 dakika bekletin ve sonra durulayın, uzaklaştırın. Papatya çiçeği haşlamasının deri ve gözler üzerinde yumuşatıcı, iyileştirici, mikrop öldürücü etkileri de vardır. Deri losyonları ve göz malzemelerinde kullanılır. Saçlara sarı renk verir.

Sıhhatle ve sevgiyle kalın……..

KAYNAK:  Güzellik Reçeteleri -(Gülten ŞENŞAFAK)

Bitkilerle Saç Bakımı

Nazan Başoğul - Tabiat Eczanesinden Reçeteler